Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QL6
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3U77

„Дигитална демокрация“ е темата на Европейския конкурс за социални иновации за 2024 г.

Дата на публикуване: 23.04.2024
Последна актуализация: 23.04.2024

Европейският съвет за иновации търси най-добрите социални иновации по темата „Дигитална демокрация“ на тазгодишното издание на Европейския конкурс за социални иновации. Конкурсът се провежда за 12-та поредна година и насърчава социалните иновации, които предлагат решения на обществените предизвикателства и насърчават устойчив и приобщаващ растеж в Европа. Той се финансира от Европейския съвет за иновации в рамките на инициативата „Хоризонт Европа“. Основната цел на конкурса е социалните иновации да бъдат популяризирани сред широката публика, да бъде стимулирано създаването на нови социално иновативни идеи и да бъде създадена мрежа от съмишленици, които да трансформират идеите си в бизнес инициатива. 

„Социалните иновации в цифровата демокрация могат значително да подобрят живота на уязвимите хора и да бъдат от полза за обществото в Европейския съюз“, заяви комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова. Тя подчерта, че тазгодишното предизвикателство в конкурса има за цел да отличи иновациите, които идентифицират и се справят с дезинформацията, свързват участници в нововъзникващи демократични практики, изграждат местни общности и укрепват гражданското общество чрез участие и отворени технологии. 

Конкурсът е насочен към организации с нестопанска цел, включително социални предприятия, неправителствени организации, организации на гражданското общество, образователни институции и университети. В конкурса могат да кандидатстват социални иноватори от държави-членки на Европейския съюз, както и от държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“.

Кандидатурите ще бъдат оценявани от жури от независими експерти и следва да отговарят на следните критерии:

— Степен на иновация - степента, в която всеки нов продукт, услуга и/или организационен или бизнес модел е нов за съответния социално-икономически и географски контекст.  

— Приложимост и приобщаване - предложението следва да бъде лесно за прилагане, да бъде достъпно и да може да ангажира по-голямата част от гражданите на Европейския съюз, независимо от произхода или дигиталните им умения.

— Положително социално въздействие - потенциалът на иновацията да насърчава сътрудничеството и партньорствата между заинтересованите страни. Кандидатът трябва да демонстрира как предложеното решение ще допринесе за решаването на тазгодишното предизвикателство.

— Жизнеспособност и устойчивост - финансова и екологична устойчивост на предложението, включително план за устойчивост, който да направи решението трайно в средносрочен или дългосрочен план.

— Мащаб и възпроизвеждане - потенциалът на идеята да бъде приложена в по-голям мащаб и да бъде възпроизведена в сектори, нива на управление или на регионално, национално, европейско или глобално равнище.

— Децентрализация и управление - подобрения в прозрачността и отчетността при зачитане на поверителността и/или анонимността.           

Наградите в Европейския конкурс за социални иновации са 75 хил. евро за първо място, 50 хил. евро за второ място и 25 хил. евро за трето място. 

Конкурсът е отворен за кандидатстване до 11 юни 2024 г. на следния ЛИНК

„Дигитална демокрация“ е темата на Европейския конкурс за социални иновации за 2024 г.