Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QL6
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3U77

УО на ПРЧР отваря за кандидатстване от МТСП мярката „Национална дигитална платформа за преводачески услуги от и на български жестов език“

Дата на публикуване: 12.04.2024
Последна актуализация: 12.04.2024

Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, отваря за кандидатстване мярката „Национална дигитална платформа за преводачески услуги от и на български жестов език“, която е с бюджет от 3 млн. лв. С реализирането на операцията ще бъде осигурена равнопоставеност на глухите и сляпо-глухите хора в България чрез изграждане на национална дигитална платформа и мобилно приложение за преводачески услуги от и на български жестов език в реално време. По този начин ще бъде подобрен достъпът до услуги за глухите и сляпо-глухите хора в България и ще бъде подпомогнато ежедневието им, включително с осигуряване на лесен достъп до образование и обучение. Допустим кандидат по мярката е Министерството на труда и социалната политика, а допустими асоциирани партньори са Агенцията за социално подпомагане и Агенцията за хората с увреждания

 

Очаква се по процедурата да бъде изградена национална дигитална платформа и мобилно приложение за видео жестов превод, с които ще бъде осигурена директна връзка за обслужване на глухи и сляпо-глухи лица и комуникация в реално време. За платформата ще бъдат изготвени информационни видео материали на български жестов език, които ще бъдат свързани с правата на глухите и сляпо-глухите хора. Новите дигитални продукти ще бъдат популяризирани чрез информационна кампания. 

 

Предвидено е организирането на обучение на преводачите от и на български жестов език, които са вписани в Списъка на преводачите на българския жестов език, за да се запознаят с начина на работа с дигиталната платформа и с мобилното приложение. Обучение е планирано и за служители на съответните институции, които ще добият умения не само за работа с новите дигитални продукти, но и знания за прилагането на Закона за българския жестов език и съответната поднормативна уредба. Очаква се изготвянето на анализ на действащата нормативна уредба с цел идентифициране на необходимостта от промени за намаляване на административната тежест за глухите и сляпо-глухите хора в България, както и за компетентните държавни органи при реализиране на правото на безвъзмездна преводаческа услуги на български жестов език. 

 

Очаква се с дейностите по операция „Национална дигитална платформа за преводачески услуги от и на български жестов език“ да бъдат разработени и внедрени две платформи, информационни системи и електронни приложения, 570 заети лица да повишат компетенциите си, а 150 глухи и сляпо-глухи хора да бъдат подкрепени. 

 

Пълният комплект документи и Условията за кандидатстване по мярката са публикувани в ИСУН.

 

Крайният срок за подаване на проектно предложение от Министерството на труда и социалната политика е 17:00 ч. на 17.09.2024 г.