Кандидатите, които планират представяне на проектни предложения по първата покана по инициативата „Социални иновации +“ на Европейския социален фонд, могат да открият необходимата информация на нов линк. Поканата е отворена за кандидатстване до 15 март 2023 г. Инициативата „Социални иновации +“ има за цел да улесни трансфера и надграждането на иновативни решения към днешните обществени предизвикателства. Чрез подкрепа на транснационалното сътрудничество инициативата има за цел да разшири най-добрите практики в области, включващи заетост, образование, умения и социално включване в цяла Европа.
Целта на първата покана за проектни предложения е да се помогне на държавите-членки да интегрират ALMA в своите програми, финансирани по Европейския социален фонд + (ЕСФ+) чрез пилотиране и разширяване на операции от типа ALMA. За да се гарантира, че ALMA се прилага във възможно най-много държави-членки, процедурата за възлагане ще бъде състезателна, като същевременно ще се установи географски баланс. Поканата е адресирана към публични и частни организации, които са установени в една от държавите-членки на Европейския съюз. Изискването към кандидатите е да бъдат организации, които ще действат като изпращащи организации.
Индикативният бюджет на поканата е 15 млн. евро. Допустими за финансиране са дейности в две фази. Първата фаза е начална и може да е с продължителност до 4 месеца. В първа фаза следва да бъдат изградени партньорства, да бъдат определени ролите на участниците в държавата-членка или региона, както и транснационални партньорства със съответните участници в поне една приемаща държава-членка. Втората фаза е фаза на изпълнение и следва да е с продължителност до 14 месеца. Във втората фаза следва да бъде извършен подбор и подготовка на младежите от уязвими групи за мобилността. След подготвителните дейности, младежите могат да бъдат изпратени на стаж в друга държава-членка на ЕС за период от 2 до 6 месеца, където да им бъде осигурено стажуване, настаняване, социални дейности и др. Изискването по проектите е на стаж в друга държава-членка да бъдат изпратени най-малко две групи с по 8-12 младежи. По проектите следва да бъде извършено проследяване на младежите след престоя им в чужбина, включително консултиране и професионално ориентиране. Организациите трябва да изготвят и финален доклад „Научени поуки и бъдещи планове“, който да включва анализ на резултатите и въздействието на проекта, научените поуки, препоръки и бъдещи планове. Натрупаният опит и най-добрите практики ще бъдат разпространени на национално ниво.
На 31 януари 2023 г. от 9:30 до 13:00 CET ще се проведе Информационна сесия за кандидатите, които планират да кандидатстват по поканата. Темите на сесията са проектиране, опит от програмите за мобилност на TLN, правила за допустимост на разходите, формуляр за кандидатстване, оценка и подбор на проектните предложения. За включване в Информационната сесия е необходима регистрация, която ще бъде достъпна в близките дни.
Всички заявления за кандидатстване по поканата трябва да бъдат изпратени онлайн чрез портала eSINNIS (Информационна система за социални иновации).
Подробности за поканата можете да откриете ТУК.