От 3 на 6 месеца се удължава подкрепата за включване на украинските граждани в заетост по проект „Солидарност“. Проектът се реализира от Агенцията по заетостта и с финансиране по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (2014-2020). Промяната ще влезе в сила в началото на м. април. Украинските граждани с временна закрила могат да започнат работа в реалния сектор на пълно или непълно работно време (най-малко 4 часа на ден), а субсидираната заетост включва минимална работна заплата на наетото лице и дължимите осигуровки за сметка на работодателя. С промените по проекта се намалява периодът за стимулиране на работодателите, които запазят наетите лица след изтичане на дейностите по проекта. Стимулите покриват дължимите вноски за сметка на работодателя за половината период на субсидирана заетост, а не пропорционално на заетостта.
Всички работодатели, които вече имат сключени договори за заетост по проект „Солидарност“, могат да ги анексират по новите условия. Нови заявления за включване в проекта ще се приемат до изчерпване на финансовия ресурс.
Какви дейности се предоставят по проект „Солидарност“:
– Психологическо подпомагане, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране;
– Включване в заетост при работодател от реалния сектор на пълно или непълно работно време (най-малко 4 часа на ден). По проекта се покриват разходите за минимална работна заплата и дължимите осигуровки за сметка на работодателя за период до 6 месеца;
– Ментор, който подпомага назначените на работа за период до 3 месеца;
– Интеграционна добавка на назначените на работа в размер на 356 лв. на месец за период до три месеца, при най-малко 5 дни заетост месечно;
– Стимули за работодатели в размер на дължимите вноски за наетото лице, ако запазят заетостта за период от 3 месеца след изтичане на субсидираната заетост.
Как могат да кандидатстват украинските граждани с временна закрила в България?
– Подава се заявление на място в съответното Бюро по труда.
Какви са изискванията към украинските граждани?
– Да не са били назначени на трудов договор при работодателя, при когото кандидатстват, или в свързани с него предприятия за период не по-малък от 6 месеца преди подаване на заявлението.
Как могат да кандидатстват работодателите?
– Подава се електронно заявление в платформата, създадена по проект „Солидарност“ – https://rb.gy/pu3riu
Кои работодатели могат да кандидатстват?
– Юридически лица или техни поделения;
– Организационно и икономически обособени образувания;
– Дружества, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
– Клонове на чуждестранни юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в България;
– Дружества, регистрирани по Закона за народните читалища;
– Кандидатите могат да бъдат от всички икономически сектори, с изключение на рибарството и аквакултурите.
Заявленията за кандидатстване от страна на работодателите и на украинските граждани с временна закрила в България са публикувани в уебсайта на Агенцията по заетостта на български и украински език.