„Над 28 000 хора от област Русе са получили подкрепа по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (2014-2020).“ Това заяви Ташка Габровска – държавен експерт в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерство на труда и социалната политика, която взе участие в четвъртата регионална конференция на БТА „Европа в България: Общо бъдеще“ в Русе. Общо 3 000 младежи от областта са били включени в обучения, стажове и заетост. Над 2200 деца и младежи са получили подкрепа за ранно детско развитие. Общо 3 900 безработни и неактивни са включени в заетост. Габровска подчерта, че в област Русе е изключително голям броят на потребителите на услугата „Патронажна грижа“. Общо 4 500 възрастни в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания са получавали грижи в дома. По време на пандемията от COVID-19 над 5 500 лица са били подкрепени с мерки по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
„Програма „Развитие на човешките ресурси“ бе първата програма, получила одобрение през месец август 2022 г., което позволи веднага стартиране на първите операции. Към момента в област Русе по операция „Грижа в дома“ има постъпили шест проектни предложения на стойност над 4,3 млн. лв. Целта е да бъдат обхванати 814 души в неравностойно положение. Четири от проектите вече са в изпълнение, за което сме изключително радостни“, заяви Габровска. Тя допълни, че втората действаща процедура е свързана с укрепване на общинския капацитет. „Това са проекти, които са насочени към подобряване самия капацитет на общините, за да могат те по-добре да адресират социалните потребности на населението в общините. Община Русе има такъв проект, който е на стойност 771 000 лв. Чрез него очакваме около 50 служители ще повишат своите компетенции“, подчерта експертът. Друга една от операциите в изпълнение е „Бъдеще за децата“, която е и първата мярка по ПРЧР, свързана с Европейската гаранция за детето. С нея се очаква около 40 000 деца под 18 г. да бъдат обхванати.
Ташка Габровска представи и операциите „Родители в заетост“ и „Започвам работа“. Тя каза, че Агенцията по заетостта са едни от основните партньори на Програмата при реализиране на голяма част от мерките, свързани с пазара на труда. Открои, че един от основните и сериозни проблеми на пазара на труда е липсата на достатъчно свободна работна сила, която да бъде наета в предприятията.
По време на конференция бяха представени и мерките по ПРЧР, които предстоят да бъдат стартирани по етапно през 2023 г. Експертът посочи, че темата за дигитализацията е един от най-важните фокуси в този програмен период, както по ПРЧР, така и по Плана за възстановяване и устойчивост. През 2023 г. ще бъде отворена за кандидатстване мярката „Дигитални умения“, която ще бъде реализирана от Агенцията по заетостта. Мярката ще бъде с бюджет от 40 млн. лв., с които се очаква да бъдат подкрепени обученията за дигитални умения на над 40 000 безработни и неактивни лица. Другите операции, които ще бъдат обявени през 2023 г. са: „Нови умения“, „Квалификация, умения и кариерно развитие“, „Насърчаване на социалната икономика“, „Устойчива заетост на хора в неравностойно положение“ и „Активно приобщаване“. Габровска представи и възможностите за включване на младите хора в операцията „Младежка инициатива АЛМА“.
По време на форума бяха представени и част от инвестициите на Министерството на труда и социалната политика по Националния план за възстановяване и устойчивост. Първата инвестиция е свързана с реформирането на 82 дома за стари хора. В областта има 2 дома за стари хора, които се намират в общините Русе и Бяла. Експертът от МТСП заяви, че тези общини могат да подават проектни предложения за реформирането на съществуващите домовете, благодарение на подкрепата с европейски средства.