Всеки млад човек, който има нужда от подкрепа и иска да се развива, може да се включи в мерки по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021-2027). Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на Националната младежка конференция „Проект за бъдеще“, организирана от Министерството на младежта и спорта като заключително събитие в Европейската година на младежта. В новия програмен период 2021-2027 г. по Програма „Развитие на човешките ресурси“ е обособен специфичен приоритет „Младежка заетост“, който е с бюджет от 735 млн. лв. С различни мерки ще бъдат създадени възможности за обучения, придобиване на умения, стажуване и развитие на талантите на младите хора, за да намерят най-подходящата за тях професионална реализация. По време на конференцията бяха представени възможностите за включване на младите хора в операциите „Младежка заетост +“, „Започвам работа“, „Дигитални умения“, „Нови умения“, „Младежка инициатива АЛМА“ и проекта за обучения за дигитални умения по Националния план за възстановяване и устойчивост.
До момента близо 60 000 млади хора са включени в различни мерки, които са финансирани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (2014-2020). Реализирани са общо осем мерки по програмата, в които са включени младежи до 29-годишна възраст. Дейностите са били свързани с придобиване на нови знания и умения, обучения и стажуване. Създадени са възможности за включване на младите хора в заетост чрез подкрепа на работодателите. „Активирахме много млади хора, които предпочитаха да си стоят вкъщи и нищо да не правят“, подчерта зам.-министърът.
Ефремова припомни, че Министерството на труда и социалната политика предоставя на младите хора много възможности да намерят първата си работа, да имат ментор на работното си място, да получат консултация за добро представяне на интервю за работа, да се включат в стаж, чиракуване или обучение на работното място. „Във всяка община има Бюро по труда, в което младите хора могат да получат консултации, да бъдат ориентирани към обучения или към работодател“, подчерта Ефремова. МТСП предприема и специфични дейности към младежи, търсещи първото си работно място, включително психологическа подкрепа. През 2022 г. е създаден регистър и механизъм за сътрудничество между институциите, който помага за идентифицирането на икономически неактивните лица. „В България има една доста голяма група младежи, които не намират мотив и остават извън пазара на труда, извън образованието и не се включват в обучения. За нас това е крайно неприемливо и ще се опитаме да поработим с тях, за да намерим начин да бъдат активни“, коментира зам.-министърът.
На финала на Европейската година на младежта и на прага на Европейската година на уменията Наталия Ефремова представи националната кампания #Първа работа на ПРЧР и „Да работиш (е) яко)!“ на Агенцията по заетостта. Тя анонсира и първото събитие от кампанията „Време е за ъпдейт“, която ще бъде част от Европейската година на уменията. То ще се проведе под формата на Онлайн кафене на 23 март, в което участие ще вземат млади хора от национални и регионални младежки организации, Студентски съвети и Кариерни центрове в университетите в България. „През 2023 г. МТСП ще ви кара да работите много по темата за умения. Ще ви караме да учите, да се развивате, да придобивате все повече нови умения, да подобрявате дигиталните си компетенции“, обърна се зам.-министърът към младите хора в залата.