Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QL6
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3U77

УО на ПРЧР: Професията „социален работник“ не може да бъде изместена от роботи и технологии

Дата на публикуване: 21.03.2024
Последна актуализация: 21.03.2024

Професията „социален работник“ ще придобива все по-голямо значение и не може да бъде изместена от роботи и технологии. Това заяви Десислава Ушколова, началник отдел „Програмиране и договаряне“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика, по време на форума „Смелост, солидарност, социална работа“. Събитието е организирано от фондация „За нашите деца“, фондация „Международна социална служба-България“, Национална мрежа за децата, фондация „Светът на Мария“, SOS Детски селища - България, Коалиция „Детство 2025“ и Национален алианс за социална отговорност (НАСО) и се провежда за втора поредна година в Международния ден на социалната работа. 

 

„Всички си даваме сметка, че в социалната работа се работи със сърце. Колкото и да навлизат технологиите, колкото и анализите да показват, че бъдещето на труда ще бъде съвсем различно и човешкият ресурс ще бъде все по-малко необходим, мисля, че професията „социален работник“ ще придобива все по-голямо значение“, убедена е Ушколова. Тя представи пред участниците във форума възможностите за европейска подкрепа на дейността на социалните работници и мерките за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги и модернизиране на администрациите в сферата на социалните услуги. В новия програмен период 2021 – 2027 г. по Програма „Развитие на човешките ресурси“ са заделени близо 1,4 млрд. лв. за социално включване на уязвимите групи. Ушколова представи четири действащи мерки, по които се предоставят обучения и супервизия на социалните работници и предоставящите социални услуги – „Грижа в дома“, „Укрепване на общинския капацитет“, „Бъдеще за децата“ и „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ - Компонент 1.    

 

Зам.-министърът на труда и социалната политика Елка Налбантова подчерта, че социалната работа не е като останалите професии и е една от дейностите, които изкуственият интелект никога няма да замени, защото се разчита на най-човешкото - обичта към другия човек. „Всеки от нас мисли за социалните работници всеки път, когато види страдание, несправедливост, дискриминация, безизходица, недостатъчен капацитет или ангажираност на държавата“, заяви тя. Налбантова изрази надежда, че институциите и гражданският сектор заедно ще върнат престижа на професията „социален работник“ и ще успеят да привлекат към нея млади хора с ново мислене.

 

В дискусията по време на форума бяха споделени различни мнения за престижната работа на социалния работник в България и по какъв начин младите хора могат да бъдат привлечени към професията. Участниците отправиха конкретни препоръки, с които по-добре да бъдат адресирани темите за текучеството, осигуряването на платени стажове в социалните услуги, разделянето на компетентностите на минимални, основни и експерти, стандарти за практическо обучение и др. 

 

В панела „Да поговорим за успехите“ с модератор проф. Нели Петрова беше направен опит да се дефинира какво е успех в социалната работа и какви компетентности трябва да притежава социалният работник. Участниците откроиха острата нужда от стандарти за професионализация и по-добра връзка между университетските програми и социалната работа. Според зам.-кмета на Община Стара Загора Павлина Делчева успехът в социалната работа преминава през различни етапи, през надежди и разочарования. Тя е убедена, че ключът към успешната работа е ръководителите на социални услуги да не губят връзката със служителите и с хората в нужда. В панела „Визия за развитие на човешките ресурси“ с модератор Дани Колева от УНИЦЕФ-България беше представена Стратегията за развитие на човешките ресурси в социалната сфера

 

В медийния панел „По-видими, по-разбрани, по-успешни“ с модератор Мария Василева бяха излъчени видео анкети с водещи социални репортери, от които се открои проблемът, че обществото не познава достатъчно добре социалната работа и ролята на социалните работници. Участниците се обединиха около извода, че е необходимо нормализиране на говоренето и избягване на институционалния език, когато се представят конкретни случаи пред обществеността. Отговорност на медиите е борбата с дезинформацията, популяризиране на добрите новини и издигане престижа на социалния работник чрез осъзнаване на смисъла, значимостта и влиянието на социалната работа. 

 

Участниците и гостите на форума „Смелост, солидарност, социална работа“ имаха възможност да разгледат фотоизложбата на Програма „Развитие на човешките ресурси“ „През моите и твоите очи“, която представя препятствията за социалното включване на младеж от аутистичния спектър. Платната включват снимки на Севдалин Тлаченски, които показват възприятията му към света чрез фотографията. 

УО на ПРЧР: Професията „социален работник“ не може да бъде изместена от роботи и технологии