Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QL6
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3U77

Уменията на 15 100 работещи в ТЕЦ и мините в Бобов дол, Кюстендил, Стара Загора и Перник ще бъдат картографирани по ПРЧР

Дата на публикуване: 19.04.2024
Последна актуализация: 22.04.2024

С финансиране по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) вече се извършва картографиране на уменията на 15 100 пряко заети в ТЕЦ и мините в Бобов дол, Кюстендил, Перник и Стара Загора. Това съобщи Десислава Ушколова, началник на отдел „Програмиране и договаряне“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика по време на конференцията „Преход на възможностите – Кюстендил“, организирана от Economic.bg. Картографирането се реализира по мярката „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда“, която е с бюджет от 3,8 млн. лв. Бенефициент по проекта е Министерството на труда и социалната политика (МТСП), а чрез проектните дейности ще се анализират индивидуалните потребности, желания, умения и възможности за всеки картографиран служител.

„Важно е да положим необходимите усилия и да гарантираме, че „зеленият“ преход ще бъде „справедлив“ за всички хора, които ще бъдат засегнати от преустройството на икономиката“, коментира Ушколова. Тя припомни, че всички работещи в ТЕЦ и мините в Бобов дол, Кюстендил, Стара Загора и Перник могат да се включат във вече действащи мерки по ПРЧР, както и в националните мерки за активните политики на пазара на труда. „Всеки безработен или зает може да отиде в Бюрото по труда в града си. Безработните подкрепяме с редица възможности за  субсидирана заетост, която е между 6 и 24 месеца. Заетите, които искат да се преквалифицират, могат да се включат в курсове за обучение“, съобщи Ушколова. Тя акцентира върху необходимостта от придобиване и надграждане на дигиталните умения и посочи възможностите за включване в безплатни обучения чрез ваучери. 

До няколко месеца по Програма „Развитие на човешките ресурси“ за работодателите ще бъде отворена мярката „Нови умения“, която ще е с бюджет от 50 млн. лева. Тя ще подпомага проекти за обучения, свързани със спецификата на съответното работно място – технологични линии, производствени процеси и др. „Това е възможност работодателите от региона отсега да започнат да готвят проекти за заетите лица, за които преценят, че имат нужда от повишаване на квалификацията“, допълни Десислава Ушколова.

Според териториалния план за справедлив преход до 2030 г. емисиите от въглищните централи следва да бъдат намалени, а до 2038 г. да спре напълно производството на електроенергия от въглища. Плавният преход за хората ще бъде подкрепен с мерки за квалификация, преквалификация и създаване на нови работни места. „Мисията на МТСП е да подкрепим хората, стъпвайки на техните потребности, които ще излязат от картографирането. Целта е да подпомогнем тях, семействата им и всички онези, които ще бъдат засегнати от „зеления“ преход“, заяви Ушколова.

Уменията на 15 100 работещи в ТЕЦ и мините в Бобов дол, Кюстендил, Стара Загора и Перник ще бъдат картографирани по ПРЧР